Türkiye'de İkamet İzni Hakkında Genel Bilgiler

TÜRKİYE'DE İKAMET İZNİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İkamet İzni Nedir?

İkamet izni, diğer isimleri ile ikamet tezkeresi veya oturma izni, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümlerinde düzenlenmiş bir kurum olup, yabancıların Türkiye’de kalmak üzere verilen izin belgesini temsil etmektedir.

Vize almış veya vizeden muaf yabancılar eğer Türkiye’de 90 günden çok kalmak istiyorlarsa ikamet izni almalıdırlar. Aşağıda detaylı bir biçimde incelenecek olan ikamet izninden muaf tutulanlar dışında ikamet izni almak yabancılar için zorunluluktur.

İkamet izni için başvururken ortaya çıkabilecek hukuki ve cezai yaptırımların önüne geçilebilmesi ve Türkiye’de sağlıklı ve yasal bir biçimde ikamet edilebilmesi için gereken başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanması gerekmektedir. Buna dair tüm danışmanlık hizmetlerimiz için bize başvurabilirsiniz.

İkamet izin başvuruları için yabancının Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir. Bu giriş, vize ile olabileceği gibi vize muafiyeti ile de olabilmektedir. Başvurular, gereken evrak ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

Türkiye'de İkamet İzni Türleri

6 adet ikamet izni türü bulunmaktadır:

  1. Kısa dönem ikamet izni
  2. Aile ikamet izni
  3. Öğrenci ikamet izni
  4. Uzun dönem ikamet izni
  5. İnsani ikamet izni
  6. İnsan ticareti mağduru ikamet izni

OTURMA İZNİ BAŞVURULARIN SONUÇLANMA SÜRESİ

İkamet izni başvuruları İstanbul için ortalama 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer illerde daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

İKAMET İZİNLERİ UZATILABİLİR Mİ?

İkamet izinleri uzatılabilir. Uzatma başvuruları, ikamet izni süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren yabancının bulunduğu ilde bulunan Göç İdaresine yapılmalıdır.

Uzatma başvurusu yapılmışsa, ikamet izni süresi sona ermiş olsa dahi Göç İdaresi tarafından uzatıma karar verilene kadar Türkiye’de ikamet edilebilir.

Uzatılan ikamet izinleri, önceden alınmış yasal sürenin bitim tarihi itibaren başlatılır.

Uygun fiyatlarımızdan yararlanarak ikamet izni başvurusunda bulunmak için bize ulaşın.