Türkiye'de Çalışma İzni Hakkında Genel Bilgiler

TÜRKİYE'DE ÇALIŞMA İZNİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Çalışma İzni Nedir?

Çalışma izni, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ile düzenlenmiş olup, Türkiye’de çalışmak isteyen yabancıların sahip olması gereken izin türüdür. Her sene, Türkiye’de bulunan çeşitli sektörler bünyesinde çalışma amacıyla Türkiye’ye milyonlarca yabancı ülke vatandaşı gelmektedir. Ancak istisnai haller dışarıda tutulmak üzere, Türkiye’de çalışmak isteyen yabancılar ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı’na elektronik yollarla başvurarak çalışma izni başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

Kaç tür çalışma izni bulunur?

Türkiye’de 4 tür çalışma izni bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Süreli Çalışma İzni
  2. Süresiz Çalışma İzni
  3. Bağımsız Çalışma İzni
  4. Turkuaz Kart

Çalışma İzni Başvuruları Nereye Yapılır?

Çalışma izni başvuruları, Türkiye içinden yapılacaksa gereken evrakın hazırlanması neticesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır.

Çalışma izni başvurularının Türkiye dışından, yabancının kendi ülkesinden yapılması halinde bu başvurular ise Türk Konsolosluklarına yapılmalıdır.

Çalışma İzni Olmadan Türkiye’de Çalışmak Mümkün mü?

Normal şartlarda yabancıların çalışma izni olmadan Türkiye’de çalışmaları yasaktır. Zira çalışma izni olmadan çalışmak, hem çalışan hem de işverenin aleyhine sonuçlar doğurmakta, kişilere cezai sorumluluklar yüklemektedir. İşverene idari para cezası verilebilir, yabancıya da deport (sınır dışı edilme) işlemi uygulanabilir.Ancak bazı yabancılar çalışma izni almaktan muaf tutulmuştur. Diğer bir deyişle, çalışma izni muafiyeti alarak Türkiye’de kalıp çalışabilecek yabancılar da olabilmektedir.

Çalışma İzni Olmadan Çalışırsam Ne Olur?

Türkiye’de çalışma izni olmadan çalışan yabancının durumunun fark edilmesi halinde yabancılar hakkında cezai ve idari işlem yaptırımları vuku bulur. Çalışma izni olmadan çalışan yabancı, Türkiye’den sınır dışı edilir.

Uygun fiyatlarımızdan yararlanarak çalışma izni için gereken belgeleri hazırlamak ve çalışma izni başvurusu hizmetleri için bize ulaşın.